Ana Sayfa / Sağlık / SGK, işsizlere 53 liraya sağlık kapsamına alıyor

SGK, işsizlere 53 liraya sağlık kapsamına alıyor

Biricik K. (43) Elazığ Karakoçan’dan işsizlik ve sağlık ile ilgili önemli bir soru göndermiş. Kısaca Biricik Hanım diyor ki, “Eşim işsiz ve biz iki çocukla sağlıktan nasıl yararlanabiliriz SGK, işsiz eşlerin durumu ile ilgili bir güzellik yapacak mı? diye. Sadece 53 lira ile işsizler ailesi ile birlikte sağlıktan yararlanma imkanına kavuşacak SGK yeni düzenlemesi ile. İşsizlerin sağlık kapsamına alınması aileleriyle birlikte büyük önem arz ediyordu. 

Genel Sağlık Sigortası yani kısaca GSS ile ilgili çok fazla soru geliyor SGK da zaman zaman bu sorulara cevap veriyor. Bunlardan biride işsizlerin aileleri ile birlikte sağlık kapsamında bulunmamaları ve bu durumun yarattığı mağduriyet. SGK il müdürü, sağlık güvencesi olmayanların 53 TL ödeyerek ailesi ile birlikte sağlık sigortasının güvenlik altında olacağını söyledi.

İŞSİZ 53 LİRAYA SİGORTA KAPSAMINA GİRECEK SAĞLIKTA

SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül, herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşların 53 TL’ye sağlık sigortası güvencesi altında olacağını söyledi. Daha önceki düzenlemeye göre herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşların 53 TL’den 400 TL’ye kadar aylık ödemeler yaparak sağlık sigortasından faydalanabildiğini belirten SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül, “Devletimiz bu konuda da yeni bir değişikliğe gitti. Herhangi bir gelir testine tabi tutulmaksızın bütün vatandaşlarımız aylık 53 TL ödeyerek kendisi ve ailesi ile birlikte sınırsız ve koşulsuz bir şekilde sağlık hizmeti alabilecek. 53 TL’yi ödeyemeyecek durumda olan vatandaşlarımız da, Kaymakamlıklara başvurarak gelir testini yaptıracak; yapılan test sonucunda kişi başına düşen gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az ise herhangi bir ücret alınmayacak” diye konuştu.

Ayrıca, prim borcu olan vatandaşların da, borçlarının 53 TL üzerinden güncelleneceğini ifade eden SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül, “Bunu 12 taksit halinde faizsiz olarak ödeyebilecekler. Vatandaşımızın mevcut borçlarının 53 TL’ye güncellenmesi için herhangi bir başvuru yapmasına gerek yok” dedi.

 

İlginizi Çekebilir

Pankreas kanseri artıyor

Dünyada artan kanser türü Pankreas kanseri oldu. Pankreas kanseri özellikle artık genç yaşlarda görülmeye başlandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting