Ana Sayfa / Kime Ait / Sözleşmeli kamu işçilerine kadro geliyor

Sözleşmeli kamu işçilerine kadro geliyor

550 kamu sözleşmelisi kadroya alınıyor. Sözleşmeliler ne zaman devlet memuru olacak sorusu.

Kamu işçisine kadro veriliyor. Sözleşmeli işçiler kamuda kadroya geçiriliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamuda 550 bin civarındaki sözleşmeli personelin kadroya alınması talebini görüşmek üzere Memur-Sen yönetimiyle bir araya geliyor.

Hükümet ile Memur-Sen arasında imzalanan 6. Dönem Toplu Sözleşmeyle hüküm altına alınan sözleşmeli kamu çalışanlarıyla ilgili düzenlemede sona yaklaşıldı.

Bu kapsamda son değerlendirmeleri yapmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Memur-Sen yönetimi, bugün (6 Ekim 2022 Perşembe günü) saat 13.30’da Ankara’da bir araya gelecek.

Toplantıda, Memur-Sen yönetiminin sözleşmelilere kadro konusundaki raporlarını sunacağı ve bu konuda taleplerini dile getireceği öğrenildi.

550 BİN SÖZLEŞMELİ PERSONEL İÇİN KADRO TALEBİ

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, 300 bini öğretmen, sağlık personeli ve din görevlisi olmak üzere kamuda 550 bin civarında sözleşmeli personel bulunduğunu söyledi.

Bu personelin yıllardır kadrolu çalışanlarla aynı işleri yaptığını belirten Tonbul, şunları kaydetti:

“Temel talebimiz, kamudaki sözleşmeli çalışanların kadroya alınması. Geçmişte bu konuda adımlar atıldı. 2011 ve 2013’te 4/B’li sözleşmeli personel kadroya alındı. Bu, kamu maliyesine hiçbir yük getirmediği gibi, iş barışına ve kamunun verimliliğine katkı sağladı.

Bu dönemde de süreli-süresiz ayrımı yapılmaksızın bütün sözleşmeli personelin güvenceli istihdama kavuşturulmasını istiyoruz.

Bununla birlikte, TEDAŞ, Türkiye Şeker Fabrikaları ve benzeri kurum ve kuruluşlara işçi statüsünde alınan ancak memurların yapması gereken işleri yapan işçilerin de (mühendis, mimar, avukat vb) memur kadrosuna geçirilmesini talep ediyoruz.”

Kamunun özel alan ve mesleklerde 4/B’li sözleşmeli personele ihtiyaç duyduğuna dikkati çeken Tonbul, 4/B statüsünde istihdamın bu alanlarda sınırlı kalması ve genel istihdam statüsüne dönüşmemesi gerektiğini vurguladı.

İlginizi Çekebilir

Asgari Ücret 14 Aralık açıklanıyor

Asgari Ücret 2023 Aralık 14’te açıklanacak. 2023 asgari ücret takvimi ve toplantı tarihleri. Aralık ayında …