Ana Sayfa / Genel / Yaşı dolana erken emeklilik (EYT de çıkacak mı?)
VARLIK FONU NE NE İŞE YARAR

Yaşı dolana erken emeklilik (EYT de çıkacak mı?)

Erken emeklilikte yeni formül ortayla çıktı. EYT de çıkacak yaşı dolup primi eksik olana da emeklilik gelecek. Hükümet Referandumda hayırın çıkma ihtimaline karşı yeni cephe olarak elinde büyük koz olarak EYT’yi tutuyor ve bu önümüzdeki ay içinde müjde bekleniyor. 1999 öncesi sigortalı olanlar da emekli olacak. 10 yıl çalışana erken emeklilik fırsatı geliyor. 9 Eylül 1999 öncesi sigortası başlayanlar 3 bin 600 prim gününü doldurunca emekli olabiliyor.

Erken emeklilik en yeni gelişmeler ve son EYT haberleri. Çalışanların en büyük hayali, emekli olmak. Çeşitli durumlarda erken emeklilik imkanı sunuluyor. askerlik ve doğum borçlanması, yıpranma payının yanı sıra kısmi emeklilik de bunlardan biri… Eğer kısmi emeklilik seçilirse 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar için 15 yıl sigortalılık süresine sahip olmak, 3 bin 600 gün (10 yıl) prim ödemek ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor.

3 bin 600 günün tamamlandığı tarih, hangi yaşta emekli olunacağını da belirliyor. Ayrıca erkekler için 55, kadınlar için 50 yaşı da tamamlamak gerekiyor. Yaş ve primden hangisi en son tamamlanmışsa ona göre kadınlarda 56, erkeklerde de 58’den başlayan yaşlarda emeklilik kazanılıyor.

Takvim’in haberine göre, 9 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008’den sonra sigortalı olanlar ise daha farklı şartlarda değerlendiriliyor. Burada yıl şartı kalkıyor ama prim miktarı uzatılıyor. Prim doldurma şartı 3 bin 600’den 4 bin 500 güne (12.5 yıl) yükseliyor. Yaşın dolması bekleniyor. Emeklilik yaşı da kadınlarda 56’dan 58’e, erkeklerde 58’den 60’a çıkıyor. Kısmi emeklilikte maaş düşük oluyor.

İlginizi Çekebilir

Onur Akay darp edildi

Onur Akay’ı kim neden dövdü gündemdeki isim kim? kadir Doğulu Onur Akay’ı dövdürdü mü kim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting