Ana Sayfa / Sağlık / Avokado nasıl yenir, faydaları

Avokado nasıl yenir, faydaları

Avokado meyvesi nasıl yenmeli, içindeki vitamin ve mineraller bilgisini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Artık ülkemizde de bol bol yetiştirilen avokado tropikal bir ürün olmaktan çıktı pazarlarımızda marketlerimizde de satılan bir meyve haline geldi. Bebekler için de çok faydalı olan avokado ile ilgili bilinmesi gerekenleri, yenme şeklini sizler için derledik. Avokado dünyada içinde en fazla demir bulunan bir üründür ve bolca tüketilmelidir.

Sağlık yaşam için avokado yemek çok faydalıdır. Çekirdeği de çok faydalı olan avokadoyu doğrudan yemek tadı nedeniyle pek mümkün değildir.Avokadonun olgunlaşmısını alın.

AVOKADO NASIL YENMELİ

Avokadonun olgunlaşmışını alın. Bir tabak içine kabuklarını soyarak ayırın. Sonra da üzerine yarım kapak limon sıkıp bir çatalın ucuyla iyice ezin. Sonra kahvaltıda ekmek üzerine sürün ve üstüne de de tercihinize göre bal yada reçel sürüp yiyin ve çocuklarınıza yedirin. Aynı zamanda çok iyi bir bakım kremi de olabilen avokadonun her şeyinden yararlanmak mümkün.

AVOKADO’NUN FAYDALARI İÇİNDEKİLER

Türkiye’de Hatay’dan Antalya, İskenderun’a kadar bir çok bölgede yetiştirilen avokadonun faydaları saymakla bitmez. Yüksek demir oranı nedeniyle demir eksikliği olanlar mutlaka tüketmelidir. Vitamin değeri en yüksek besinlerden biri olan avokadoda yaklaşık 20 vitamin ve mineral bulunur. Botanik büyük bir meyve olduğundan tek bir tohumu vardır. Ayrıca çekirdeği de çok faydalıdır, içeriğindeki amino asitlerin %70’i çekirdeğinde bulunur.

Avokado diğer tüm yiyeceklerden daha fazla miktarda çözünür lif içerir.

AVOKADONUN BİLİNEN EN BÜYÜK 10 YARARI

Sadece yetişkinler için değil, besin değerleri sebebiyle bebekler içinde tüketimi yaygın meyveler arasındadır. Yapılan bir çok bilimsel araştırmalarında gösterdiği gibi insan sağlığı üzerinde güçlü yararlı etkileri bulunmaktadır. Avokadonun bilinen yararları kadar bilinmeyen yararları da vardır sağlığımız için.

Yapılan araştırmalar eşliğinde bu mucizevi meyve avokadonun bazı yararlarını sizler için çeşitli kaynaklardan derledi. Bilgikahini sitemiz en yararlı besin ve ürünleri yazmaya devam ediyor. Avokado da bu meyvelerden biri. Pazarda markette satılan avokadonun bilinen faydalarını da aşağıda alt alta sıraladık. Avokadonun insan sağlığı üzerindeki yararlarını 10 madde de gösterecek olursak,

1- Kanserle savaşır – Yapılan birçok araştırma, avokadonun kansere engel olduğunu gösteriyor. Ayrıca kemoterapinin etkilerini azalttığını gösteren çalışmalar da bulunmaktadır. Prostat kanserinin büyümesini engellediğini göstermiştir. Avokadoda bulunan oleik asit meme kanserinin önlenmesinde etkilidir.
2- Kilo kontrolünü sağlar – Avokado içeriğindeki besin değerleri sebebiyle çok iyi bir besin kaynağı olmakla birlikte, gerek yemeklere, gerek salatalara, ya da kendi başına olacak şekilde bir çok şekilde tüketime müsaittir. İçerisindeki tokluk hissini veren ana madde ise guacamoledir.
3- Depresyon riskini azaltır – Aşırı homosistein, kendinizi iyi hissetmenizi ve serotonin, dopamin, norepinefrin hormonlarının üretimini engelleyebilir, aynı zamanda uyku ve iştaha da olumlu etkileri bulunmaktadır.
4- Sindirimi düzenler – Doğal lif içeren bir yiyecek olmasından dolayı kabızlığı önler, sindirim sistemini düzenler, kolon kanseri riskini de azaltmaktadır.

KALP SAĞLIĞI İÇİN AVOKADO

5 – Kalp için faydalıdır – Avokadonun içeriğinde bulunan bir çok mineral kalbi canlı ve dinç tutmayı sağlar. İçeriğinde bulunan folat, kalp sağlığı bakımından önemlidir. Günlük bir fincan avokado, folat ihtiyacının %23’ünü karşılar.
6- Göz sağlığına etki eder – Avokado göz sağlığı için gerekli olan lutein ve zeaksantin içerir. Avokado yaşa bağlı makula (sarı nokta) dejenerasyonuna ve katarakta karşı koruma sağladığı bilinen karotenoid lutein açısından mükemmel bir kaynaktır.
7- Kolesterolü dengeler – Kandaki kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde etkili olduğu gösterilmiştir ve beta-sitosterol adı verilen bir bileşik bakımından zengindir. Gerekli ölçüde avokado tüketmek kolesterol seviyesini normal seviyede tutmanıza yardımcı olabilir.

GÜÇLÜ SAÇLAR İÇİN AVOKADO
8- Bebeklerin sağlığını destekler – Özellikle bol miktarda protein içerdiği için bebek sağlığında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanında magnezyum, B1 ve B2 vitaminleri bakımından da zengin olması bebeğin fiziksel ve zihinsel sağlığına oldukça yararlıdır. Avokadonun içinde bulunan folat bebekler içinde gereklidir.
9- Kan basıncını kontroller – Avokadoda kan basıncını azaltmaya yardımcı olan magnezyum, diğer meyvelerden daha fazla bulunur. Aynı zamanda kan basıncı düzeyini kontrol etmede yardımcı olan potasyumun büyük bir kaynağıdır.
10- Cilt ve saç sağlığına direk etkide bulunur – Avokadonun içinde bulunan A, C ve E vitaminleri sayesinde deri sağlığını korumaktadır. Cilde uygulandığında cildinize yumuşaklık ve esneklik kazandırmaktadır. Etkin bir cilt rahatlatıcı olan avokado aynı zamanda cildi zararlı güneş ışınlarından korumaktadır ve oluşan güneş yanığı tedavisinde de kullanılmaktadır. Cilde bir diğer faydası da ciltte meydana gelen kırışıklıkların giderilmesine yardımcıdır. Saçlara bakım yaparak canlılık kazandırmasıdır. Saç diplerini besleyerek dökülmelere ve deri sorunlarına engel olmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bilecik define kazısı faciası

Söğüt’te define arayışı faciayla sonuçlandı. Bilecik define bulunan yerler hemen dikkat çekti ölüm haberi peşinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting