Ana Sayfa / Manşet / Big Mac kaç para Şimşek bey?

Big Mac kaç para Şimşek bey?

Big Mac ile dolar kıyası yapan Mehmet Şimşek, milyonlarca liralık makam araçlarını da çerez parası olarak görmüştü. AK Parti hükümetinin İngiliz mantığıyla çalışan Bakanı Mehmet Şimşek Türk halkını emperyalizmin simgesi Mc Donalds ürünü Big Mac ile kıyasladı. 

Makam araçlarını çerez parası, emperyalizmin simgesi ABD ürünü Big Mac’ii ekmekle kıyaslayan bakan olarak Tarihe geçecek olan Mehmet Şimşek, tam bir İngiliz mantığıyla konuştu ve Türk milletini her gün Big Mac yiyen toplum zannetti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından paylaştığı ‘Big Mac’ kıyaslaması ile sosyal medyada çok tartışıldı.

BIG MAC İLE DOLAR-TL KIYASLAMASI

The Economist’in Big Mac’in dünyanın çeşitli bölgelerindeki satış fiyatını dolar cinsinden hesapladığı Big Mac Endeksi’ne göre McDonalds’ın en popüler ürünü olan hamburger ABD’de 5,06 dolara, Türkiye’de ise 2,75 dolara satılıyor. Arada ise yarı yarıya bir fiyat farkı bulunuyor.
EN PAHALI İSVİÇRE EN UCUZ MISIR
2017 yılının Big Mac endeksine göre hamburgerin ABD’den yüzde 55 daha ucuza satıldığı Mısır hamburgerin en ucuz olduğu ülke iken, onu Ukrayna ve Malezya takip ediyor.
Rusya da geçtiğimiz yıl yaşanan döviz kurundaki büyük dalgalanmalara rağmen, ucuza Big Mac sunan ülkelerden. Rusya’da Big Mac 2.15 dolardan satılıyor.
En pahalı Big Mac ise İsviçre’de. Hamburger burada ABD’deki fiyatından yüzde 25 daha pahalıya satılıyor.
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu verilere dayanarak, Twitter hesabından bir tweet attı. “ABD’de Big Mac fiyatı $5.06 iken Türkiye’de $2.75” diyen Şimşek, “Big Mac endeksine göre TL dolar karşısında %45.7 daha az değerli” ifadelerini kullandı. Şimşek’in bu tweetine onlarca yanıt geldi. Twitter kullanıcıları; Türkiye’de asgari ücretin aylık 376 dolar; ABD’de aylık asgari ücretin ise 1256 dolar olduğunu hatırlattı.

 

İlginizi Çekebilir

İnegöl Terkinler çetesi lideri kim, kiler

İnegöl Terkinler çetesi ne, İnegöl Terkinler çetesi lideri kim, kim kurdu kaç kişiler ve son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting