Ana Sayfa / Gündem / Filozof özelliği sakal (Filozof öğretisi ve sakal nedir)
FİLOZOF ÖĞRETİSİ SAKAL

Filozof özelliği sakal (Filozof öğretisi ve sakal nedir)

Filozoflorın bağlı olduğu okulların öğretisini simgeleyen şey filozofların sakallarıdır Antik roma döneminde. Antik Roma’da filozof okulları filozofun sakallarına göre adlandırılırdı. Soru şu, Antik Roma filozoflarının okulları o dönemde nasıl anlaşılıyordu? Zor değil mi. bilen için değil. kahince bilinebilir. 

Filozofların bağlı olduğu okulların öğretisi sakal özeliliğinden tanınırdı. Antik Roma. Gizemi ve sırları ile felsefeciler ve filozoflar. Antik Roma, MÖ 9. yüzyılda İtalya Yarımadası’nda kurulan Roma şehir devletinden doğarak tüm Akdeniz’i çevreleyen muazzam bir imparatorluk haline gelen medeniyetin adıdır. Bu dönemde yer alan filozoflar büyük sorumluluklarla yaşamaya uygun insanlardı. Bu dönemde filozofların bağlı olduğu okulların öğretisini simgeleyen özelliklerinden biri de sakallarıydı…
ANTİK ROMA NEDİR? FİLOZOĞ ÖĞRETİSİ VE SAKAL

Antik Roma, MÖ 9. yüzyılda İtalya Yarımadası’nda kurulan Roma şehir devletinden doğarak tüm Akdeniz’i çevreleyen muazzam bir imparatorluk haline gelen medeniyetin adıdır. Yaklaşık 1200 yıl boyunca varlığını sürdürmüş olan Roma uygarlığı bir monarşiden oligarşi ve cumhuriyetin bileşimi bir demokrasiye ve daha sonra da otokratik bir imparatorluğa dönüşmüştür.

Fetih ve asimilasyon yollarıyla Batı Avrupa ve Akdeniz’i çevreleyen bölgede egemen olan Roma İmparatorluğu, iç istikrarsızlıkların ve özellikle de göçebe toplulukların akınlarıyla yıpranmaya başlamıştır. Bu etkiler sonucunda Hispanya, Galya ve İtalya’yı içine alan Batı Roma İmparatorluğu 5. yüzyılda bağımsız krallıklara bölündü. İmparatorluğun batı kesiminin dağılması, tarihçiler tarafından Antik Çağlar’ın sonu, Orta Çağ’ın, aynı zamanda Karanlık Çağ’ın da başlangıç tarihi olarak kabul edilir. Öte yandan Doğu Roma İmparatorluğu, Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmed ‘in 1453 yılında İstanbul’ u feth etmesiyle son bulmuştur.

Roma uygarlığı, kültürel olarak yoğun biçimde ilham ve örnek aldığı Antik Yunan ile birlikte “klasik antikite”ye dahil edilir. Antik Roma Batı dünyasındaki hukuk, savaş, sanat, edebiyat, mimari, teknoloji ve dil konularının gelişimine büyük katkıda bulunmuştur ve hâlen de günümüz dünyası üzerinde büyük etkiye sahiptir.

FİLOZOF TİKE DENİR NEDİR?

Filozof öğretisi ve okulları. Felsefe ile uğraşan ve fikirlerini tutarlı, temelli, mantıklı bir biçimde ortaya koyabilen ve bunları yaparken de her türlü eleştiriyi ve yargılamayı göze alabilen, bunun yanında fikirlerine karşı oluşabilecek muhalefetleri de mantık çerçevesinde yumuşatabilecek insanlara “filozof” adı verilmiştir. Filozoflar, büyük sorumluluklarla yaşamaya uygun insanlardır; çünkü onlar, hissetmeden önce düşünürler.

İlginizi Çekebilir

Erdoğan, Trump suikastını kınadı

ABD Başkan Adayı Trump’a yönelik suikast girişimine tepkiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump suikastını kınadı. Cumhurbaşkanı Recep …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting