Ana Sayfa / Genel / İkinci el araba alınca hangi bakımlar yapılmalı?

İkinci el araba alınca hangi bakımlar yapılmalı?

Araba aldıktan sonra ilk hangi bakımları yapılmalı ve yatırmalı sorusunun yanıtı. İkinci el araba alımında yapılması gereken bakımlar ve kontrolleri sizler için derledik. İkinci el araç aldığınızda mutlaka kontrol etmeniz gereken parçalar bulunuyor.Diyelim ki, ikinci el bir otomobili beğendiniz, parayı bastırıp aldınız. Tabi ki, almadan önce ustanıza veya ekpertize göstermişsinizdir. Sıkıntı çıkmadıysa, doğru notere…

Aldığınız ikinci el arabanın mutlaka bir akıma sokulması gerekir. Eğer aldığınız arabanın modeli eskiyse bu bakım daha da önemli. 2. el araç alımından sonra ilk yapılması gereken bakımlar için ustalarına sorduk. Ancak noterden sonra da iş bitmiyor. Bu araç kullanılmış bir araç olduğundan mutlaka yapmanız gereken bazı kontroller var.

İşte o kontroller…

ARACIN FREN TERTİBATI KONTROL ETTİRİLMELİ

Bir arabada en önemli aksamlardan biri de frenlerdir. Çünkü frenler yaşamsal öneme sahiptir araçlarda. Frenler araçlar için hayati önem taşıyan fren sisteminin ilk etapta fren balataları kontrol edilmeli, gerekiyorsa değiştirilmelidir. Fren diskleri ve varsa kampanaların yüzeyleri de kontrol edilmeli, gerekiyorsa onarılmalı veya yenilenmelidir. Fren hidrolik seviyesi de kontrol edilmeli, eğer bir eksilme varsa sistemde bir probleme de işaret edebilir..

Aldığınız araba 10 yaşın üzerinde ise…

Fren hortumu neden önemlidir? Ancak özellikle 10 yaşın üstündeki otomobillerin fren hortumlarının mutlaka yenilenmesi, fren merkezi ile pistonların kontrol edilmesi gerekir. Fren sisteminin çalışmamasıyla sürüş sırasında karşılaşacağınız bu sürpriz size sıkıntı yaşatabilir..

ARABANIN TRİGER KAYIŞI BAKTIRILMALI

Triger kayışı ne işe yarar ve araçtaki önemi. Triger kayışı, motorun krank mili ile kam mili arasında güç iletimi yapan triger kayışı otomobil için hayati önem taşır. 1970’li yıllara kadar üretilen araçların çoğunda triger kayışı bulunmazken, günümüz otomobillerinin bazılarında zincir tercih edilmiştir. En çok kullanılan triger kayışının ömrü (40.000-100.000 km) sayesinde çoğu zaman unutulan bu parça, belli bir kilometreyi aşmış otomobillerde mutlaka değiştirilmelidir.

Sertliğe dikkat!

Bu değişimde bilya, varsa gerdirme yayı ve diğer birkaç küçük parçanın da mutlaka yenilenmesi gerekiyor. Triger kayışı ihmal edildiğinde motorda ciddi masraflar ortaya çıkar. Ayrıca kayışın sertliğinin de doğru ayarlanması gerekir.

ROT BALANS AYARI

Rot ayarı, otomobilin sürüş güvenliğini direkt olarak etkileyen rot ve balans ayarlarının kontrol edilmesi sadece biraz zaman ve para kaybına yol açıyor gibi görünebilir. Ancak çıkacak sorunların önüne geçerek aracın yol tutuş güvenliğini arttırabilirsiniz. Birbirinden bağımsız iki ayar olan rot ve balans ayarı tabii ki yeni lastiklere sahip bir otomobilde yapılması gerekir. .

LASTİKLER

Bunun için de lastiklerin yeni veya diş derinliği tam, yanaklarının kırılmamış veya yıpranmamış olması ve üretim tarihinin de çok eski olmaması gerekir. Ayrıca otomobilin üzerindeki lastiklerin orijinal ebatlarda olup olmadığını kontrol edin..

FİLTRE VE ANTİFRİZ

Diğer Kontroller Otomobilin periyodik bakımının yaptırılması; sürüş güvenliği, performansı ve yakıt tüketimi gibi unsurların olumsuz etkilenmemesi için önemlidir. Bu nedenle motor yağı, yağ, yakıt ve hava filtreleri, bujiler ve antifriz yoğunluğu kontrol edilmelidir.

Amortisörler, şanzıman ve hidrolik direksiyon yağlarıyla aks ve çeşitli keçelerin de gözden geçirilmesi muhtemel sorunları azaltacaktır.

ARABADA SUPAP AYARI

Aracın supap ayarı, jikle kontrolü veya karbüratör ayarlarının da kontrol edilmesinde yarar var. Akünün şarj yoğunluğu, V kayışlarının kontrolü ve motor takozlarının kontrol edilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir

Kim kurban kesemez, kurban şartları

Borcum var kurban kesebilir miyim sorusu. kimler kurban kesemez? kurban kesmenin şartları neler. Kurban vaciptir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting