Ana Sayfa / Kadınca / Magnezyum nelerde bulunur
MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ

Magnezyum nelerde bulunur

Magnezyum eksikliği neye sebep olur hangi hastalıklara yol açar sorusu. hangi besinlerde magnezyum bulunur ve magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir. kadınlarda özellikle magnezyum eksikliği önemli bir sorun olmuştur.  SAĞLIK VE YAŞAM KALİTESİ AÇISINDAN BAZI VİTAMİN VE MİNERALLER ÇOK ÖNEMLİDİR Kİ BUNLARDAN BİRİ DE MAGNEZYUM. 

Elimizde ayağımızda oluşan ödemlerin bir sebebi de magnezyum eksikliğidir. Kadınlarda magnezyum depolarının eksilmesi önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirri.Ödemin özellikle kadınlarda görülen şikayetlerin başında geldiğini belirten Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, magnezyum eksikliğinin de ödeme neden olduğunu söyledi.

MAGNEZYUM HANGİ YİYECEKLERDE VAR

Günümüzde magnezyum eksikliği çok fazla görülüyor ve oluşan ödemlerin de başlıca sebebi.Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, ciddi hastalıkların da ödemin oluşmasında etkili olabileceğinin unutulmaması gerektiğini kaydetti. Ödemin, vücutta sıvı birikmesi olduğunu ve yaygın karşılaşılan bir sorun olduğunu belirten Enç, “Ödemi hücre içi sıvının hücre dışına çıkması ile doku aralarında ve cilt altında birikmesi olarak da tanımlayabiliriz. Ödem, daha çok bayanlarda görülüyor ve ciddi hastalıkların belirtisi olabiliyor. Böbrek ve karaciğer hastalıkları, kalp-damar sorunları, hormonal hastalıklar ödeme yol açabiliyor” dedi.
Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, regl dönemi, menopoz, fazla kilo, az su tüketimi, fazla karbonhidrat tüketimi, bol tuzlu diyet gibi durumların ödeme neden olabileceğini vurgulayarak, “Ayrıca magnezyum eksikliği/B6 vitamin eksikliği ve tansiyon dengesizliği de ödeme neden olabiliyor” açıklamasında bulundu.

Tüketilen su ve tuz miktarı önemli
Tüketilen su ve tuz miktarının şişme ve ödem oluşmasında çok önemli olduğunu kaydeden Enç, “Ödemin en erken belirtileri göz kapaklarında, el, ayak ve ayak bileklerinde şişme meydana gelmesidir. Ödem ile birlikte kilo artışı da tipik bir bulgudur. Ödemin tedavisi özellikle nedene yönelik olmalıdır. Eğer hastalığa bağlı bir ödem söz konusu değilse, ilaç kullanmadan bazı tedbirlerle ödemlerinizden kurtulabilirsiniz” ifadelerini kaydetti.
Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, ödemden kurtulmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
“Hazır yiyecekler, et suyu tabletleri, turşular, konserveler tuz yönünden zengin besinlerdir. Bu sebeple bu besinlerin tüketimde dikkatli olunmalıdır. Yemeklerinizi pişirirken az tuz ile edin ve tuzdan çok baharat kullanın. Şeker tüketiminize dikkat edin. Çünkü şekerin sindirilmesinde çok miktarda su gerekir ve vücut suyu tutar. Tüketilen şeker miktarının azalmasıyla ödem sorunu da azalacaktır. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa gün içinde ödem atımını hızlandıran biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı ve funda yaprağı gibi bitkilerin çaylarından faydalanabilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeler vücuttun fazla suyu atmaya yardımcı olur. Ayrıca posa içeriği yüksek olan gıdalar da bağırsakların çalışmasını arttırdığı için ödemin atılmasında katkısı vardır. Probiyotik yoğurt veya kefir tüketmeniz de fayda var. Uykunun da ödem oluşumunda katkısı vardır. Yetersiz yani az uyumak ödem sorununun ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. Bu nedenle günde ortalama 7-8 saat uyumaya dikkat etmenizde fayda var. Karbonhidrat içeren besinler yerine kompleks karbonhidrat içeren besinler (tam tahıllı, kepekli, çavdarlı gibi) tüketmenizde yarar var. Su tüketiminin düzenli olması büyük önem taşır. Her gün düzenli olarak 2 -2,5 litre su tüketmelisiniz. Özellikle egzersiz yapıyorsanız mutlaka yanınızda su bulundurmalısınız. Fazla kilolarınız mevcutsa bir diyetisyen yardımıyla ideal kilonuza ulaşmalısınız.”

 

İlginizi Çekebilir

Ülkü Sakalar neci, nereli ve kim?

Ülkü Sakalar aslen nereli, neci, yaşı, eğitimi ve kimdiri. İBB’de Tevfik Göksu’nun yerine başkanvekili olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting