Ana Sayfa / Yaşam / Miraç Kandili etkili dua (23 Nisan Pazar Miraç Kandili ibadet)
MİRAÇ KANDİLİ İBADETİ

Miraç Kandili etkili dua (23 Nisan Pazar Miraç Kandili ibadet)

En etkili Miraç Kandili duası ve ibadetleri. Miraç gecesi okunacak etkili dualar ve Miraç Kandili ibadetleri. Peygamberimiz’in okuduğu miraç gecesi duası. Miraç anlamı ve Peygamber Efendimiz (SAV) göğe yükselmesi., 23 nisan Miraç Kandili ve tüm bilgileri. İslam dininin önemli günlerinden bir tanesi de Miraç Kandili’dir. Miraç Kandili ne zaman? Kandilde nasıl ibadet edilmelidir? Miraç gecesi ile ilgili detaylar haberimizde!

Miraç Kandili 23 Nisan Pazar gecesi 2017. Miraç gecesi nasıl dua etmeli, nasıl ibadet etmeli bilgisi. Miraç Arapça’da merdiven, yukarı çıkmak ve yükselmek anlamlarına gelmektedir. Peygamber Efendimiz(s.a.v.) göğe yükselerek Allah’ın huzuruna kabul edilmesi olayına Miraç denilmektedir. Miraç olayının iki aşaması bulunmaktadır. Birinci aşamada Hz. Muhammed Mescidül Haram’dan Beytü’l Makdis’e götürülmüştür. Kuran tarafından anılan bu aşama, İsra yani gece yürüyüşü anlamını alır. İkinci aşamada ise Hz. Muhammed Beytü’l Makdis’ten Allah’ın huzuruna yükselir. Miraç olarak anılmakta olan bu olay Kur’an’da anılmamaktadır ama pek çok sayıdaki hadislerde ayrıntılı şekilde anlatılmaktadır.

MİRAÇ KANDİLİ HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Üç aylar içerisinde yer almakta olan Miraç Kandili, 23 Nisan Pazar günü ve gecesine denk gelmektedir.

Kandil Nedir?

Müslümanların örf ve törelerine göre, din olarak kutsal sayılan olayların yıldönümlerine denk gelen günlere verilen addır. Böylece de kutsal günlerin gecelerinde eski zamanlarda kentlerde bulunan camiler, mescitler ve benzeri yerlerde genel olarak kandiller ile donatılırdı. Bu yüzden de kutsal günlere bu isim verilmiştir. Kandil gecelerinde camilerin ve özellikle de minarelerin donatılması 3. Murat dönemine rastlamaktadır. Bu dini günlerde küçüklerin büyükleri ziyaret etmeleri ve kandilini kutlama adetleri sürmektedir.

23 NİSAN MİRAÇ KANDİLİ YAPILACAK İBADETLER VE DUALAR

Miraç Kandili’nde Neler Yapılmalıdır?

Kur’an-ı Kerim okunmalıdır. Okuyanlar dinlenmelidir ve uygun mekanlarda Kur’an ziyafeti verilmelidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Hz. Muhammed için salatü selamlar getirilmelidir. Onun şefaati ümit edilerek ümmetinden olabilme şuuru tazelenmelidir.

Kaza ve nafile namazlar çokça kılınmalıdır. Eğer varsa o geceye ait olarak nakledilmiş olan namazlar, onlarda ayrıca kılınabilir. Genel olarak kandil gecesi özü itibari ile ibadet ve ihsan şuuru ile ihya edilmelidir.

Tefekkürde bulunulmalıdır. Hayati olan meselelerde derin düşünceler içerisine girilmelidir. Geçmiş zamanın muhasebesi yapılarak, şimdiki zamanın ve gelecek zamanın planı, programı belirlenmelidir.

Günahlara samimi bir şekilde tevbe, istiğfar edilmelidir. İdrak edilen kandil gecesinin son fırsat olarak görülüp değerlendirilmesi gereklidir.

Bol bol zikir de bulunulmalıdır. Müminler ile helalleşilmeli ve onların rızaları alınmalıdır. Çevrede küs ve dargın olanlar varsa bu kişiler barıştırılarak gönülleri alınmalı ve kederli yüzler güldürülmelidir.

Üzerimizde hakları olanlar aranarak sorulmalı ve vefa borcu yerine getirilmelidir. Yoksul, öksüz, kimsesiz, hasta, sakat, yetim ve yaşlı olan kişiler ziyaret edilerek şefkat sevgi, sadaka ve hediyeler ile mutlu edilmelidir.

Kandil gecesinin akşam namazı, yatsı namazı ve sabah namazı cemaat ile camilerde kılınmalıdır. Dini toplantılar, sohbetler ve paneller düzenlenmelidir. İlahi ve ezgiler ile de gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturulmaya çalışılmalıdır.

Sahabe, evliya ve ulema türbeleri ziyaret edilmelidir. Vefat etmiş olan yakınlar, dostlar ve büyüklerin de kabirleri ziyaret edilmelidir.

Hayatta olan manevi büyükler, anne ve babalar, dostlar ve diğer yakınlar ziyaret edilerek kandilleri kutlanmalıdır. Gidilemiyorsa da telefon ile kutlanmalı ve duaları istenmelidir.

2017 MÜBAREK GÜN VE GECELER TAKVİMİ

Kandil gününde mümkün olduğu kadar oruç tutulmalıdır.

2017 Yılı Mübarek Gün ve Geceler

29 Mart Çarşamba – Üç ayların başlangıç günü
30 Mart Perşembe – Regaib Kandili
23 Nisan Pazar – Miraç Kandili
10 Mayıs Çarşamba – Berat Kandili
27 Mayıs Cumartesi – Ramazan ayının başlangıcı
21 Haziran Çarşamba – Kadir Gecesi
24 Haziran Cumartesi – Ramazan Bayramı Arefesi
25, 26 ve 27 Haziran – Ramazan Bayramı
31 Ağustos Perşembe – Kurban Bayramı Arefesi
1, 2 ve 3 Eylül – Kurban Bayramı
21 Eylül Perşembe – Hicri Yılbaşı
30 Eylül Cumartesi – Aşure Günü
29 Kasım Çarşamba – Mevlid Kandili

İlginizi Çekebilir

Üsküdar öldürülen 3 kişinin isimleri

Üsküdar pastane çatışma öldürülen 3 kişinin isimleri ve yaralıların kimlikleri. İstanbul Üsküdar’da bir pastanede barışmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting