Ana Sayfa / Kime Ait / Moody’s belirsizlik arttı dedi referandum için

Moody’s belirsizlik arttı dedi referandum için

Referandum kararı Moody’s tarafından olumsuz algılandı ve düşük evetin Türkiye’de kararsızlığı arttırdığını öne sürdü. Dolar ve altın Moody’s’in 19 Nisan açıklamasından sonra arttı borsa İstanbul değer kaybı yaşadı. 

Referandum kararı sonrası uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları olumsuz not vermeye başladı.Kredi derecelendirme şirketi Moody’s, referandumdan az farkla “evet” çıkmasının belirsizliği artırdığını ve Türkiye’nin “kredibilitesi” üzerinde baskı oluşturduğu uyarısında bulundu.

Moody’s’in “Türkiye: Referandumda az farkla ‘evet’ çıkması, kredibilite üzerinde baskı oluşturan politik belirsizliği uzatıyor” başlıklı araştırma notunda, “Referandumda anayasa değişikliğine çok az bir farkla destek çıkması, Türk toplumundaki kutuplaşmanın süreceğini gösteriyor” uyarısı yapıldı.

Araştırma notunda, bu gelişmenin de hükümetin odağının “hem iç politika hem de jeopolitik risklere” yoğunlaşmasına neden olacağına dikkat çekildi.

Olağanüstü hal uygulamalarına bağlı “gergin siyasi atmosfer”in de “iş dünyası ve tüketici güvenine” olumsuz yansımasını sürdürmesinin beklendiği de vurgulanan Moody’s araştırma notunda, bu durumun da Türkiye’nin ekonomik büyümesinin düşük kalmasına yol açacağı belirtildi.

Moody’s araştırma notuna göre, Türkiye’deki kutuplaşmanın yanında, bölgedeki jepolotik riskler, politikadaki bilirsizlikler ve tüm bunların yanında Türkiye’nin dış finansmana olan ihtiyacının da giderek artması, ülkenin kredibilitesini baskı altında tutmaya devam edecek.

 

İlginizi Çekebilir

Servet Yardımcı neci, nereli ve kim?

Servet Yardımcı aslen nereli, yaşı, eğitimi ve kimdir bilgileri. TFF Başkan adayları kimler, hangi isimler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting