Ana Sayfa / Sağlık / Reflü’ye iyi gelen içecek tarifleri
REFLÜYE İYİ GELEN KARIŞIMLAR ÇAYLAR

Reflü’ye iyi gelen içecek tarifleri

Reflüler için çay tarifleri ve iyi gelen içecekler reflüye sizler için derledik. sağlık her eyin başında gelir bunun için yediklerimiz içtiklerimiz önemlidir. Bu makalemizde reflü konusunu ele aldık ve sizler için reflüsü olanlara iyi gelecek onları sıkıntıdan kurtaracak besinleri. Baharatları, çayları ve gıdaları tek bir yazı altında topladık. 

Reflüsü olanların yememesi ve içmemesi gereken besinler içecekler neler diye sorulabilir. Mide rahatsızlıklarında ağrıyı yanmayı ve ekşimeyi geçiren içecek tarifleri de sizler için bu makalemizde.Reflü Hastalığı (GÖRH) mide içeriğinin yani yediklerimizin içtiklerimizin yemek borusundan geri dönüp, ağızdan geri gelmesiyle meydana gelen bir sindirim sistemi hastalığıdır. Peki reflüye iyi gelen bitkiler, bitki çayları ve en etkili doğal tarifler neler?

SAĞLIK VE REFLÜDEN KURTULMA ÇARELERİ
Mide ekşimesi, alt göğüs kısmında yanma gibi çeşitli belirtiler verir. Bununla beraber, ağızda ekşi bir tat, boğaz ağrısı, kuru öksürük ve göğüs ağrısı da reflünün diğer belirtilerindendir. Yatarken veya eğilirken şikayetler de artma gözlemlenir. Tedavi edilmediğinde Barrett özofagusu( yemek borusu tahrişi) ve özofagus kanseri gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.
Reflünün kesin nedeni hala bilinememektedir. . Reflüyü stres, sigara, obezite, gebelik, genetik, yemek borusunun mideye açılan kapakçığındaki rahatsızlıklar, mide fıtığı, bazı yiyecek ve ilaçların tetiklediği bilinmektedir.
Bitkisel Protein: Columbia Üniversitesi’nin yaptığı çalışmaya göre bitkisel kaynaklardan alınan protein mide ve yemek borusu arasındaki asit geçişini engelleyen özofagus kasını zorlamıyor ve bu kasın fonksiyonunun gelişimine katkıda bulunuyor.
Hayvansal gıdalardan alınan protein yerine protein bakımından zengin fasulye (özellikle siyah fasulye) ve mercimek tüketmek reflü belirtilerinin azalmasına yardımcı olacaktır. Siyah fasulye ayrıca sindirim ve genel sağlık için önemli lif, folat ve antioksidanlar içerir.

REFLÜSÜ OLANLARIN YEMESİ GEREKEN GIDALAR

LifliGıdalar: Lifli besinler sindirim sırasında aşırı mide salgılanmasını engeller ve reflü riskini azaltır.

Beslenmenize tam tahıllı gıdaları, lif bakımından zengin meyve ve sebzeleri ekleyerek reflü nedeniyle yaşanan ağrıları hafifletebilirsiniz.

Muz, elma, şeftali, armut, kavun ve çilek bir reflü diyetinde tavsiye edilen meyvelerdir. Ancak lifli olmalarına karşın aynı zamanda asitli olan portal, mandalina ve greyfurt gibi meyveler asit reflüye neden olabilir. Domates ve domatesli gıda ürünlerinin genel olarak reflü şikayetlerini arttırdığı bilinmektedir. Lif bakımından zengin diğer yiyecekler arasında kepekli tahıllar, esmer pirinç, yulaf ezmesi ve bazı makarna türlerini sayabiliriz.

Sebzeler: Domates dışında kalan tüm sebzeler reflü hastalarına önerilmektedir. Tabii sebzelerle hazırlanan yemeklerin az yağlı olması ve sebzeleri salata şeklinde tüketecekseniz salata sosu kullanmamanız tavsiye edilir.

Özellikle lahana gibi omega 3 yağ asitleri, vitamin ve mineral bakımından zengin sebzeler reflünün tedavisine yardımcı olabilir.

Aşağıdaki yiyecekler reflüyü tetiklemeyen ve fazla mide asidi üretimine yol açmadan sindirilebilir;

Elma
Muz
Patates (fırında veya haşlama)
Brokoli
Lahana
Havuç
Fasulye
Yağsız kıyma
Tavuk göğsü (haşlama)
Balık
Beyaz peynir
Ekmek
Kepek
Yulaf
Esmer pirinç
Beyaz pirinç
Mısır ekmeği
Yağsız krem peynir
Soya peyniri
Yumurta akı
Bu liste reflüsü olanların tüketebileceği gıdaların tamamını içermemektedir.

İlginizi Çekebilir

Mersin kazada ölen 10 kişinin isimleri

Mersin ölen 10 kişinin isimleri e yaralı 39 kişinin kimlikleri. Mersin’de katliam gibi trafik kazası. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting