Ana Sayfa / Genel / Karakter mi eğitim mi önemli?

Karakter mi eğitim mi önemli?

Soru şu, karakter mi yok sa eğitim mi önemlidir, önceliklidir? Bir insanda önce hangisine bakılır ve bakılmalı. Bu soru sorulabilir. İşte bu sorunun yanıtını bir kıssa ile anlatalım.

Eğitim vazgeçilmezdir. Ancak eğitimden önce bir insanda aranması gereken özelik karakterdir. Karakter ile eğitim kıyaslamasını belki de aşağıda okuyacağınız kıssa en iyi cevap olabilir.

egitim-karakter

Devamı..

-Duyduk duymadık demeyin en iyi hayvan eğiticisine yüz kese altın en iyi hayvan eğiticisi padişahın huzuruna çıkarılmış. padişah hayvan eğiticisine sormuş:
-Bir kediye tepsiyle servis yapmayı ne kadar zamanda öğretebilirsin?
-Altı ayda öğretirim padişahım.
Altı ay dolmuş, huzura alınmış. padişah:
-Öğrettin mi?
-Öğrettim padişahım.
Saray erkanı toplanmış, kedi elinde tepsi servis yapmaya başlamış, tam vezirin önüne gelmiş; padişah yine vezire sormuş:
Vezir! demiş. -eğitim mi önemlidir karakter mi?
Vezir padişahın sorusuna cevap vermeden önce cebinde hazır tuttuğu fareyi yere bırakmış. kedi tepsiyi attığı gibi farenin peşinde koşmaya başlamış. tabi altı aylık eğitimde boşa gitmiş.
Vezir cevap vermiş.
-karakter padişahım. Önüne bir fare düştüğünde, eline bir fırsat geçtiğinde, çıkarı için vatanını, dostunu, arkadaşını, kardeşini satmaktan tereddüt etmeyen kötü kedilerden sen bizleri muhafaza eyle Allah’ım…

NE DİYELİM.. ANLAYANA.

İlginizi Çekebilir

Reisi için 1 günlük milli yas

Türkiye ölen İran Cumhurbaşkanı için 1 gülük milli yas ilan etti. mili yas nedir neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting